AÖF Arapça Sınavında Ne Tür Sorular Soruluyor?

AOF Arapça sınavlarında 20 soru sorulmaktadır. Ara sınav (vize)  – dönem sonu sınavı (final) – bütünleme – tek ders gibi sınavlar uygulanmaktadır. İlahiyat Arapça dersleriyle alakalı sorulan 20 sorunun dağılımı genelde şu şekilde olmaktadır.

1. Kelime Soruları

Ünite okuma parçalarıyla alakalı ortalama 2 kelime sorusu çıkmaktadır. Bu tarz sorularda kelimenin eşanlamlısı, zıt anlamlısı, tekili (müfred) veya çoğulu (cemi) sorulmaktadır. Kelime soruları genellikle okuma parçalarından sonra yer alan okuma parçasına ait alıştırmalar bölümünde yer alan sorulardan seçilmektedir.

Derslerimize katılmak için hemen tıklayın >

AÖF derslerimize katılarak Arapça derslerinden yüksek puanlar alan öğrencilerimizin yorumlarını okumak için tıklayın.

2. Çeviri Soruları

AÖF Arapça ünitelerinin okuma parçalarından veya devamındaki alıştırma bölümünden seçilen bir cümlenin Arapçadan Türkçeye veya Türkçeden Arapçaya çevirisi istenmektedir. Bu tarz sorulardan ortalama 2 tane çıkmaktadır.

Derslerimize katılmak için hemen tıklayın >

AOF Arapça 1 Örnek Ders Anlatımı ve Soru Çözümleri

3. Dil Bilgisi Kuramsal Sorular

AÖF Arapça ünitesinin konusuna uygun olaraka ortalama 3-4 adet kuramsal bilgiyi ölçen Arapça dil bilgisi sorusu sorulmaktadır. Bu tarz sorularda öğrencinin konuyla ilgili tanımlama, özellikleri tespit edebilme, ortak yönleri listeleme gibi Arapça gramer bilgisi ölçülmektedir.

Derslerimize katılmak için hemen tıklayın >

4. Dil Bilgisi Uygulama Soruları

Sorumlu olunan AÖF Arapça ünitelerinin konusuna uygun olarak ortalama 12 civarında Arapça dil bilgisi uygulama sorusu sorulmaktadır. Bu tarz sorularda ünite konularının anlaşılıp anlaşılmadığını ölçmek üzere, boşluk doldurma, hatalı uygulamayı bulma, doğru uygulamayı bulma, verilen ipuçlarından hareketle doğru sonuca varma gibi soru çeşitleri yöneltilmektedir.

Derslerimize katılmak için hemen tıklayın >

Sorulan soruların çoğunluğu her sene yeni üretilen sorular olmakla birlikte bu yeni sorular aslında önceki yıllarda sorulan sorularla biraz oynanmış, kelimeleri veya diziliş sıraları değiştirilmiş sorular olmaktadır. Hatta bazen birebir aynı soruların sorulduğu da görülmektedir. Bir sınavda önceki yıllarda sorulmuş bir sorunun aynen çıkma olasılığı %10 – %20 arasıdır. Biraz değiştirilmiş şekilde çıkma olasılığı ise %40 civarındadır. Geriye kalan %40’lik kısım daha önce hiç sorulmamış bir tarzda sorulan sorulardan oluşur.

Soru çözerek bir konuyu kavramak aslında en geçerli yoldur. AÖF Arapça derslerimizde yeni müfredattan çıkmış soruları izah ederek çözüyoruz. Her ünitede konuyu anlaşılır bir şekilde anlattıktan ve alıştırmaları çözdükten sonra o yeni müfredata uygun olarak çıkmış soruları tüm incelikleriyle, tuzaklarıyla, çözüm yöntemleriyle  ele alıp basit bir dille çözümlemesini anlattık. Soru çözerken işinize yarayacak püf noktalarını açıkladık. Siz de AÖF Arapça derslerimize katılarak hem konuların ana matığını öğrenip iyi bir Arapça bilgisine sahip olabilir, hem de soru çözümleri ve ip uçlarını öğrenerek sınavlarınızdan yüksek puanlar alabilirsiniz.

Derslerimize katılmak için hemen tıklayın >

AOF Arapça 3 Örnek Ders Anlatımı ve Alıştırma Çözümleri

ARAPÇA UZMANI

0 responses on "AÖF Arapça Sınavında Ne Tür Sorular Soruluyor?"

Mesaj At

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım ve Uygulama © HETA WEB. Tüm Hakları Saklıdır.