Amerika’da Arapça Çalışmaları

M.Ü. İlâhiyat Fakültesi Dergisi
22 (2002/1), 81-93

Bu makalede II. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nde Arap dili öğretimine dair yapılan faaliyetlerden bahsedilmektedir. Savaş esnasında ordu, üniversitelerdeki dilbilimcilerin yardımlarıyla askerî ve istihbarat elemanlarına Arapça eğitimi vermekte idi. Devletin diğer kurumlarından Yabancı Hizmet Enstitüsü, Ulusal Güvenlik Teşkilâtı ve CIA, kendi personeline Arap Dili ve lehçelerini öğretmekte, kendi eğitim malzemelerini üretmektedirr. Amerika Birleşik Devletleri üniversitelerinde de edebî ve modern fasih arapça eğitimi, ileri bir seviyede yürütülmekte idi. Çeşitli üniversitelerin kurdukları birlikler, vakıfların ve devletin sağladığı fonların da katkılarıyla uygulamaya soktukları yaz programlarında Amerika Birleşik Devletleri’nin her tarafında Arap dili ve lehçelerini öğretmiştir. Arap üniversiteleri ile işbirliği yaparak, Arap ülkelerinde de yaz programları düzenlemiş veya mübâdele anlaşmaları ile Arap üniversitelerine öğrenci ve araştırmacı göndermiştir. Bu yaz programları sayesinde Arapça ve lehçelerine dair ders kitapları, okuma kitapları, sözlükler ve sınav malzemeleri gibi öğretim araçları hazırlanmıştır. Üniversitelerarası yaz programı uygulaması etkili olmuş, çeşitli cemiyetler, özel yüksek okul ve üniversiteler tarafından da uygulanmıştır.

Devamı için…

ARAPÇA ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Arapça Öğrenmek Sandığınız Kadar Zor Değil!

Arapçaya sıfırdan başlamak isteyenler, yıllardır Arapça çalıştığı halde bir türlü konuşamayanlar, Arapçada artık boşuna kürek çektiğini düşünmeye başlayanlar…

Evinizde, işyerinizde, kursa gitmeden, sıkılmadan, bunalmadan, en kolay metodlarla Arapça öğrenebilirsiniz. Üşenmeyin, ertelemeyin, vazgeçmeyin!

2 Ocak 2021

0 responses on "Amerika'da Arapça Çalışmaları"

Mesaj At

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım ve Uygulama © HETA WEB. Tüm Hakları Saklıdır.