Hatta Harfi Cerri ve Tercümesi

Cer Harfi Olan “Hattâ Hakkındaki Görüşlere ve Türkçe Kur’an Meallerindeki Tercümelerine Bir Bakış

Bu makalede nahlv alimlerinin Arap dilinde kullanılıp kendisinden sonra mansop müzari fiil gelen “hatta” edatı hakkındaki görüşleri ve bu şekildeki “hatta”nın Türkçe Kur’an meallerindeki tercümeleri farklı bir bakışla incelenmektedir. Bu makale iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm nahiv alimlerinin bu tür “hatta”yla ilgili görüşleri ve o görüşlerin değerlendirilmesinden meydana gelmektedir. İkinci bölüm ise, söz konusu “hatta”nın Kur’ân meallerindeki tercümelerini ve bu tercümelerin değerlendirilmesini ihtiva etmektedir. Bu çalışmada “hatta”nın gramer yönüyle ilgili yeni tespitlere ve Kur’ân meallerinde dikkat edilmesi gerekli olan bazı hususlara ulaştık. Makalede söz konusu hususlar gerekçeleriyle beraber izah edilmektedir. Kanaatimizce bu araştırma “hatta” edatının daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacaktır.

Devamı için…

ARAPÇA ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Arapça Öğrenmek Sandığınız Kadar Zor Değil!

Arapçaya sıfırdan başlamak isteyenler, yıllardır Arapça çalıştığı halde bir türlü konuşamayanlar, Arapçada artık boşuna kürek çektiğini düşünmeye başlayanlar…

Evinizde, işyerinizde, kursa gitmeden, sıkılmadan, bunalmadan, en kolay metodlarla Arapça öğrenebilirsiniz. Üşenmeyin, ertelemeyin, vazgeçmeyin!

2 Ocak 2021

0 responses on "Hatta Harfi Cerri ve Tercümesi"

Mesaj At

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım ve Uygulama © HETA WEB. Tüm Hakları Saklıdır.