Arapça Günlük Temel Kelimeler

Arapça Günlük Temel Kelimeler Hangileridir?

Her dilin kendine has temel kelimeleri vardır. O dili konuşan insanlar günlük hayatlarında ortalama bu kelimeleri kullanarak konuşurlar. Dili konuşan kişinin kullandığı kelime sayısı, onun eğitimiyle, kültürüyle ve hayat tecrübesiyle orantılıdır. Temel Arapça kelimeler listesini vermeden önce, çok yüzeysel olarak Arapçayı tanımakta fayda var. Hangi Arapçaya ait kelime listesi vereceğiz?

Arapça bugün bir çok lehçelere ayrılmış gibi görünse de “Hicaz Arapçası” da denilen günümüze kadar değişmeden kalmış  “Standart Arapça” tüm Arap bölgelerinde resmi dil olarak kabul edilmiştir. Araplar bu standart dil ile yani “fusha” ile ortak bir anlaşma yolu bulmuşlardır. Arap devletlerinin resmi dili olan “fusha” eğitimde, basın yayında, resmi yayın ve yazışmalarda kullanılır. Fushanın günümüze kadar bozulmadan gelebilmesinin şüphesiz en büyük nedeni Kur’an’dır. Kur’an dili fasih olduğu için yani fusha olduğu için Arapçanın orijinali olarak kabul edilen fasih kullanım bozulmadan nesillerden nesillere aktarılabilmiştir.

Fusha’yı yani standart Arapçayı ayrı bir kenara koyarsak, bugün Arap coğrafyasında en yaygın kullanılan Arapça lehçeleri şunlardır: Mısır lehçesi, Suriye lehçesi, Lübnan lehçesi, Filistin lehçesi, Ürdün lehçesi, Irak lehçesi, Körfez lehçesi, Hicaz lehçesi, Necd lehçesi, Yemen lehçesi, Magribi lehçesi, Malta lehçesi.

Aşağıdaki linkten indirebileceğiniz temel Arapça kelimeler listesi hazırlanırken “fusha” temelinde ortamala düzeydeki bir Arabın günlük konuşmasında kullandığı temel Arapça kelimeler esas alınmıştır.

ARAPÇA ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Arapça Öğrenmek Sandığınız Kadar Zor Değil!

Arapçaya sıfırdan başlamak isteyenler, yıllardır Arapça çalıştığı halde bir türlü konuşamayanlar, Arapçada artık boşuna kürek çektiğini düşünmeye başlayanlar…

Evinizde, işyerinizde, kursa gitmeden, sıkılmadan, bunalmadan, en kolay metodlarla Arapça öğrenebilirsiniz. Üşenmeyin, ertelemeyin, vazgeçmeyin!

2 Ocak 2021

0 responses on "Arapça Günlük Temel Kelimeler"

Mesaj At

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım ve Uygulama © HETA WEB. Tüm Hakları Saklıdır.