Arapça Hareke

Arapça Harekeler

Arap alfabesi tamamen sessiz harflerden oluşur. Bu sessiz harfleri okumamızı sağlayan ses işaretlerine “hareke” denir. Yani Arapça harekeler, diğer dillerdeki sesli harflere karşılık gelir. Orjinal Arapça harekesizdir, Arapça harekeler ile ilgili ilk harekeleme ve gramer çalışmalarıyla ilgili tarihsel süreci Arapça Harekeleme Tarihi başlıklı yazımızda anlatmıştık.

Arap dünyasında kullanılan tüm yazılı ve görsel ifadeler harekesiz olarak kullanılmaktadır. Arapçayı sonradan öğrenen kişilerin başlangıçta harekesiz metinleri okumaları imkansızdır. Bu yüzden ilk etapda Arapça harekeler metin okumalarında zaruret halini alır. Ancak zaman içerisinde Arap Gramerini oluşturan Sarf ve Nahiv konularına aşina oldukça ve Arapça dil bilgisi kurallarını öğrenmeye başladıkça harekesiz metinler de okunabilir. Harekesiz Metin Nasıl Okunur? başlıklı yazımızda bu konuyla ilgili örnekleri bulabilirsiniz.

Aşağıdaki PDF dokümanında Arapçada kullanılan harekeleri ve nasıl kullanıldıklarına dair örnekleri inceleyebilirsiniz:

 

ARAPÇA ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Arapça Öğrenmek Sandığınız Kadar Zor Değil!

Arapçaya sıfırdan başlamak isteyenler, yıllardır Arapça çalıştığı halde bir türlü konuşamayanlar, Arapçada artık boşuna kürek çektiğini düşünmeye başlayanlar…

Evinizde, işyerinizde, kursa gitmeden, sıkılmadan, bunalmadan, en kolay metodlarla Arapça öğrenebilirsiniz. Üşenmeyin, ertelemeyin, vazgeçmeyin!

ARAPÇA DİL BİLGİSİ KONULARI

Yorum Yok