Arapça Otomatik Metin Harekeleme

Arapça Otomatik Metin Harekeleme

Arapça Otomatik Metin Harekeleme

Arapçada sesli harf yoktur. Ve aslında Arapça harekesiz bir dildir. Yani bir harfin hangi sesle okunacağı o kelimeyi tanımakla ve dilbilgisi kurallarını çok iyi bilmekle ancak mümkündür. İslamiyetin hızla yayılması ve Arap olmayan toplulukların müslüman olmasıyla birlikte Kur’an-ı Kerim’in yanlış okunması riski doğmuş ve bu riski telafi etmek amacıyla metin harekeleme sistemi dediğimiz, harfleri doğru okumaya yarayan okuma işaretleri geliştirilmiştir. Metin harekeleme için kullanılan harekelerin neler olduğunu “Arapça Harekeler” başlıklı yazımızda incelemiştik. Ayrıca merak edenler, harekeleme sisteminin nasıl geliştiğini “Arapça Harekeleme Tarihi” yazımızdan öğrenebilirler.

Aşağıda göreceğiniz sistemde, metni üstteki kutuya yazarak ve aşağıdaki kutuda تشكيل (vocalization) butonuna tıklayarak otomatik harekelenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca yazdığınız metnin veya cümlenin nahiv tahlili için التحليل النحوي (gramatical analysis) butonuna tıklamanız yeterlidir.

Arapça Otomatik Metin Harekeleme Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Aşağıdaki görsellerde sistemi nasıl kullanacağınızı anlatmaya çalıştık.
arapca-metin-harekeleme-sistemi
arapca-metin-harekeleme-sistemi

ARAPÇA ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Arapça Öğrenmek Sandığınız Kadar Zor Değil!

Arapça Özel Derslerimize katılarak, sıkılmadan, bunalmadan, en kolay metodlarla siz de Arapça öğrenebilirsiniz. Hemen bize ulaşın!

Yorum Yok