Arapça Otomatik Metin Harekeleme

Arapça Otomatik Metin Harekeleme

Arapçada sesli harf yoktur. Ve aslında Arapça harekesiz bir dildir. Yani bir harfin hangi sesle okunacağı o kelimeyi tanımakla ve dilbilgisi kurallarını çok iyi bilmekle ancak mümkündür. İslamiyetin hızla yayılması ve Arap olmayan toplulukların müslüman olmasıyla birlikte Kur’an-ı Kerim’in yanlış okunması riski doğmuş ve bu riski telafi etmek amacıyla metin harekeleme sistemi dediğimiz, harfleri doğru okumaya yarayan okuma işaretleri geliştirilmiştir. Metin harekeleme için kullanılan harekelerin neler olduğunu “Arapça Harekeler” başlıklı yazımızda incelemiştik. Ayrıca merak edenler, harekeleme sisteminin nasıl geliştiğini “Arapça Harekeleme Tarihi” yazımızdan öğrenebilirler.

Aşağıda göreceğiniz sistemde, metni üstteki kutuya yazarak ve aşağıdaki kutuda تشكيل (yeşil renkli) butonuna tıklayarak otomatik harekelenmesini sağlayabilirsiniz.

İnternet bağlantı problemi nedeniyle aşağıdaki harekeleme sistemini göremiyorsanız şu linkten de ulaşabilirsiniz: https://tahadz.com/mishkal/main

ARAPÇA ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Arapça Öğrenmek Sandığınız Kadar Zor Değil!

Arapçaya sıfırdan başlamak isteyenler, yıllardır Arapça çalıştığı halde bir türlü konuşamayanlar, Arapçada artık boşuna kürek çektiğini düşünmeye başlayanlar…

Evinizde, işyerinizde, kursa gitmeden, sıkılmadan, bunalmadan, en kolay metodlarla Arapça öğrenebilirsiniz. Üşenmeyin, ertelemeyin, vazgeçmeyin!

24 Eylül 2021

3 responses on "Arapça Otomatik Metin Harekeleme"

  1. site çalışmıyor maalesef önereceğiniz başka siteler varmıdır

  2. Allah razı olsun. qurtub siteside çalışmaya başladı ayrıca bence ikisinide açıklamaya eklerseniz faydalı olur.

Mesaj At

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım ve Uygulama © HETA WEB. Tüm Hakları Saklıdır.