Arapça Otomatik Metin Harekeleme

Arapça Otomatik Metin Harekeleme

Arapça Otomatik Metin Harekeleme

Arapçada sesli harf yoktur. Ve aslında Arapça harekesiz bir dildir. Yani bir harfin hangi sesle okunacağı o kelimeyi tanımakla ve dilbilgisi kurallarını çok iyi bilmekle ancak mümkündür. İslamiyetin hızla yayılması ve Arap olmayan toplulukların müslüman olmasıyla birlikte Kur’an-ı Kerim’in yanlış okunması riski doğmuş ve bu riski telafi etmek amacıyla metin harekeleme sistemi dediğimiz, harfleri doğru okumaya yarayan okuma işaretleri geliştirilmiştir. Metin harekeleme için kullanılan harekelerin neler olduğunu “Arapça Harekeler” başlıklı yazımızda incelemiştik. Ayrıca merak edenler, harekeleme sisteminin nasıl geliştiğini “Arapça Harekeleme Tarihi” yazımızdan öğrenebilirler.

Aşağıda göreceğiniz sistemde, metni üstteki kutuya yazarak ve aşağıdaki kutuda تشكيل (vocalization) butonuna tıklayarak otomatik harekelenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca yazdığınız metnin veya cümlenin nahiv tahlili için التحليل النحوي (gramatical analysis) butonuna tıklamanız yeterlidir.

İnternet bağlantı problemi nedeniyle aşağıdaki harekeleme sistemini göremiyorsanız şu linkten de ulaşabilirsiniz: https://qutrub.arabeyes.org

Arapça Otomatik Metin Harekeleme Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Aşağıdaki görsellerde sistemi nasıl kullanacağınızı anlatmaya çalıştık.
arapca-metin-harekeleme-sistemi
arapca-metin-harekeleme-sistemi

ARAPÇA ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Arapça Öğrenmek Sandığınız Kadar Zor Değil!

Arapçaya sıfırdan başlamak isteyenler, yıllardır Arapça çalıştığı halde bir türlü konuşamayanlar, Arapçada artık boşuna kürek çektiğini düşünmeye başlayanlar…

Evinizde, işyerinizde, kursa gitmeden, sıkılmadan, bunalmadan, en kolay metodlarla Arapça öğrenebilirsiniz. Üşenmeyin, ertelemeyin, vazgeçmeyin!

ARAPÇA DİL BİLGİSİ KONULARI

Yorumlar ( 2 )

 • Baharr

  Harekeleme sistemi nerede?

  • Ibrahimhoca

   İnternet bağlantı sorunundan dolayı sayfada görememiş olabilirsiniz. Şu linklerden ulaşmanız mümkün:
   Sayfada tanıttığımız site adresi şudur: https://qutrub.arabeyes.org/ (kullanım dili Arapçadır)
   Eğer o açılmazsa şu site de işinize yarayabilir: https://cooljugator.com/ar (Kullanım dili İngilizcedir.)
   Çalışmalarınızda başarılar…