Arapça Öğrenme Tarzınızı Tanıyın

Arapça Öğrenme Tarzınızı Tanıyın!

Herkesin farklı bir öğrenme yolu vardır. Dil eğitiminde “akılda kalma” durumu çok önemli. Bir şeyi çabuk anlamak ve akılda kalmasını sağlamak için nasıl öğrendiğinizi keşfetmenizde fayda var.
Bunu mutlaka yaşamışsınızdır, siz birşey öğrenirken nasıl öğrenirsiniz? Kimisi duyarak, kimisi okuyarak, kimisi yazarak daha iyi öğrenir. Peki siz hangi kategoridesiniz? Bu tespitiniz sizin Arapça öğrenme tarzınızı tanımanıza yardımcı olacaktır.

Arapça öğrenmeye çalışan herkesin değişik bir tarzı vardır. Hemen basit bir örnek verelim, yeni öğrendiğiniz kelimeleri akılda tutmak için siz hangisini yapardınız?

  1. Avucuma yazarım
  2. Defterime yazarım
  3. Kelime kartı yaparım
  4. Bir kaç kere dinlerim, aklımda kalır.
  5. Bol bol okurum.

İşte bu tarz seçimleriniz sizin Arapça öğrenme tarzınızı belirler. Kimimiz duyarak daha iyi öğrenir, kimimiz yazmadığı şeyi asla aklında tutamaz, kimimiz okuyarak hemen anlar, kimimiz defalarca okur, özet çıkartır. Her yiğidin yoğurt yemesi farklı olsa da, bilimsel araştırmalar göstermiştir ki, okuma – yazma – dinleme üçgenini sağlam ve dengeli kullananlar daha hızlı öğrenmektedir.

O halde ilk işiniz, öğrenme tarzınızı tanımak ve geliştirmek olsun. Bu güne kadar örneğin dinlemeye hiç önem vermediyseniz Arapça dinlemeler yapmayı planlarınız arasına almalısınız. Arapça öğrenmek için yapacağınız çalışmaları mutlaka planlamalısınız. Arapça Öğrenme Yöntemleri başlıklı bölümde yer alan metodlar, Arapça çalışma planınızı oluşturmakta size fikir verecektir.

Eğer çok emin değilseniz ki bizim tavsiyemiz bu yöndedir, yazma-okuma-dinleme üçlüsünü eşit ağırlıkta kullanmanızı öneririz. Yani Arapça öğrenme tarzınızda hem Arapça yazma, hem Arapça okuma, hem de Arapça dinleme mutlaka olmalıdır. Hele hele Arapça öğrenirken yeni bir alfabe öğreneceksiniz, mutlaka yazarak çalışmanızda fayda var.

ARAPÇA ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Arapça Öğrenmek Sandığınız Kadar Zor Değil!

Arapçaya sıfırdan başlamak isteyenler, yıllardır Arapça çalıştığı halde bir türlü konuşamayanlar, Arapçada artık boşuna kürek çektiğini düşünmeye başlayanlar…

Evinizde, işyerinizde, kursa gitmeden, sıkılmadan, bunalmadan, en kolay metodlarla Arapça öğrenebilirsiniz. Üşenmeyin, ertelemeyin, vazgeçmeyin!

7 Mart 2021

0 responses on "Arapça Öğrenme Tarzınızı Tanıyın"

Mesaj At

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım ve Uygulama © HETA WEB. Tüm Hakları Saklıdır.