Arapça Sözlük Kullanmak

Arapça Sözlük Kullanmak

Elinizin altında mutlaka bir sözlüğünüz olmalı. İster elektronik ortamda ister baskılı ortamda bir sözlük edinmenizde fayda var. Hele hele Arapça kitap, gazete vs. okumaya başladıysanız sözlük şart olmuş demektir. Tabiki sözlük kullanmanın da bazı püf noktaları var. Karşılaştığınız her yabancı kelimede hemen sözlüğe sarılıp anlamına bakarsanız o orada kalır, unutulur gider. Peki bilinmeyen bir kelime ile karşılaşıldığında ne yapmalı:

Arapça Sözlük Kullanmanın Püf Noktaları

 1. Yabancı kelimeyle karşılaştınız, hemen kaleminizi alın yanınızdaysa kelime defterinize (mutlaka bir kelime defteriniz olmalı, alfabetik düzende öğrendiğiniz kelimeleri not almalısınız) yanınızda değilse not defterinize kelimeyi yazın.
 2. Hemen sözlükten anlamına bakmadan önce kelimeyi metnin genel hatlarını dikkate alarak tahmin etmeye çalışın. Örneğin; “çocuklar sabahtan ……………. kadar sokakta oynardı” cümlesinde boşluk olan yeri sanırım tahmin etmek o kadar zor değil.
 3. Bu şekilde bir tahminle kelimenin anlamını kestiremediniz mi? Kök harflerini bulmaya çalışın. Daha önce öğrendiğiniz bir kelimeye ses olarak benzeşen harfler var mı zihninizi bir kontrol edin. Örneğin: karşılaştığınız kelime مفتح olsun. Hemen başındaki م harfini atın, فتح harfleri kaldı. Feteha, fatih, iftah… bir çağrışım yaptı mı? Feteha açmak, fatih, açan, miftah … demek ki açmakla ilgili bir kelime. İşte yapmanız gereken zihin egzersizi böyle bir minvalde olmalı.
 4. Bu tahminlerinizi onaylamak için şimdi sözlüğe bakın, doğru tahmin etmişseniz defterinize kelimenin karşılığını yazın. Doğru tahmin edememişseniz aradaki mantıksal farklılığı yakalamaya çalışın.
 5. Kelimenin karşılığını yazarken belirli türevleriyle birlikte yazın. Örneğin bu bir fiil ise geçmiş zaman, geniş zaman, masdar kiplerini; bu kelime bir isim ise tekil ve çoğulunu varsa eş anlamlasını birlikte not alın.
 6. Bulduğunuz anlama göre cümle oturdu mu son kez kontrol edin, tercümenizi gerekiyorsa düzgünleştirin.
 7. Ve çok önemli! Kendinizi Arapça – Arapça sözlük kullanmaya zorlayın. Ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi… Zira Arapça – Arapça sözlük kullandığınızda aradığınız kelimenin başka türevlerini, harfi cerli kullanımlarını, örnek cümleleri ve eş anlam – zıt anlam gibi genişlemelerini de görebilirsiniz. Bu noktada Almaany isimli dijital sözlüğü kullanmanızı öneririz.

Bu tarzda bir çalışma yürütürseniz sözlük sizi ezber tembelliğine itmez, tam tersine sizi kelimeler dünyasında keyifli bir gezintiye çıkarır 🙂

Hangi sözlüklerden istifade edebilirsiniz?

Basılı sözlük sevenlere Dağarcık Yayınları’nın çıkardığı sözlükleri;

Akıllı cihazlarında uygulama olarak kullanmak isteyenlere;

 • Almaany
 • Tevakku
 • Onlinearabic
 • Glosbe
 • Reverso Context

sözlüklerini önerebiliriz.

ARAPÇA ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Arapça Öğrenmek Sandığınız Kadar Zor Değil!

Arapçaya sıfırdan başlamak isteyenler, yıllardır Arapça çalıştığı halde bir türlü konuşamayanlar, Arapçada artık boşuna kürek çektiğini düşünmeye başlayanlar…

Evinizde, işyerinizde, kursa gitmeden, sıkılmadan, bunalmadan, en kolay metodlarla Arapça öğrenebilirsiniz. Üşenmeyin, ertelemeyin, vazgeçmeyin!

0 responses on "Arapça Sözlük Kullanmak"

Mesaj At

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım ve Uygulama © HETA WEB. Tüm Hakları Saklıdır.