Arapça Sözlük Kullanmak

arapca-ogrenme-yontemleri-10

Arapça Sözlük Kullanmak

Arapça Sözlük Kullanmak

Elinizin altında mutlaka bir sözlüğünüz olmalı. İster elektronik ortamda ister baskılı ortamda bir sözlük edinmenizde fayda var. Hele hele Arapça kitap, gazete vs. okumaya başladıysanız sözlük şart olmuş demektir. Tabiki sözlük kullanmanın da bazı püf noktaları var. Karşılaştığınız her yabancı kelimede hemen sözlüğe sarılıp anlamına bakarsanız o orada kalır, unutulur gider. Peki bilinmeyen bir kelime ile karşılaşıldığında ne yapmalı:

Arapça Sözlük Kullanmanın Püf Noktaları

  1. Yabancı kelimeyle karşılaştınız, hemen kaleminizi alın yanınızdaysa kelime defterinize (mutlaka bir kelime defteriniz olmalı, alfabetik düzende öğrendiğiniz kelimeleri not almalısınız) yanınızda değilse not defterinize kelimeyi yazın.
  2. Hemen sözlükten anlamına bakmadan önce kelimeyi metnin genel hatlarını dikkate alarak tahmin etmeye çalışın. Örneğin; “çocuklar sabahtan ……………. kadar sokakta oynardı” cümlesinde boşluk olan yeri sanırım tahmin etmek o kadar zor değil.
  3. Bu şekilde bir tahminle kelimenin anlamını kestiremediniz mi? Kök harflerini bulmaya çalışın. Daha önce öğrendiğiniz bir kelimeye ses olarak benzeşen harfler var mı zihninizi bir kontrol edin. Örneğin: karşılaştığınız kelime مفتح olsun. Hemen başındaki م harfini atın, فتح harfleri kaldı. Feteha, fatih, iftah… bir çağrışım yaptı mı? Feteha açmak, fatih, açan, miftah … demek ki açmakla ilgili bir kelime. İşte yapmanız gereken zihin egzersizi böyle bir minvalde olmalı.
  4. Bu tahminlerinizi onaylamak için şimdi sözlüğe bakın, doğru tahmin etmişseniz defterinize kelimenin karşılığını yazın. Doğru tahmin edememişseniz aradaki mantıksal farklılığı yakalamaya çalışın.
  5. Kelimenin karşılığını yazarken belirli türevleriyle birlikte yazın. Örneğin bu bir fiil ise geçmiş zaman, geniş zaman, masdar kiplerini; bu kelime bir isim ise tekil ve çoğulunu varsa eş anlamlasını birlikte not alın.
  6. Bulduğunuz anlama göre cümle oturdu mu son kez kontrol edin, tercümenizi gerekiyorsa düzgünleştirin.

Bu tarzda bir çalışma yürütürseniz sözlük sizi ezber tembelliğine itmez, tam tersine sizi kelimeler dünyasında keyifli bir gezintiye çıkarır 🙂

Hangi sözlüklerden istifade edebilirsiniz?

Basılı sözlük sevenlere Dağarcık Yayınları’nın çıkardığı sözlükleri;

Akıllı cihazlarında uygulama olarak kullanmak isteyenlere;

Tevakku

Almaany

Onlinearabic

Glosbe

sözlüklerini önerebiliriz.

ARAPÇA ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Arapça Öğrenmek Sandığınız Kadar Zor Değil!

Eğer Arapça öğrenmeye niyetlendiyseniz, Arapça öğrenmeye nereden başlamalı? Nasıl bir metod izlenmeli? Nelere çalışmalı? Arapça öğrenmenin püf noktaları nelerdir? Arapça öğrenmek zor mu? gibi sorular kafanızda uçuşuyor demektir.

Arapça öğrenmek sanıldığı kadar zor değildir. Bu ön yargıdan kurtularak çalışmalara başlamanızda fayda var. Tüm bu sorularınızın cevaplarını el yordamıyla internetten şurdan burdan toparlayarak bulabilirsiniz. Fakat kendi kendine Arapça öğrenme çabası sizi ancak belirli bir yere kadar götürür. Arapçayı gerçek anlamda öğrenmek için sizi doğru yönlendirecek, bu yolu sizinle birlikte yürüyerek size rehberlik yapacak bir Arapça uzman desteği almanız şarttır.

Yanlış metodlarla veya metodsuzluklarla boğuşarak vakit kaybetmek ve hedeflerinizi sürekli ertelemek yerine Arapça Özel Derslerimize katılarak, sıkılmadan, bunalmadan, en kolay metodlarla profesyonel anlamda Arapça öğrenebilirsiniz. Bize ulaşın, taleplerinizi ve hedeflerinizi masaya yatıralım, nasıl çalışacağımıza, Arapça öğrenirken nasıl bir yol haritası izleyeceğimize birlikte karar verelim. Üşenmeyin, ertelemeyin, vazgeçmeyin! Hemen bize ulaşın!

ARAPÇA UZMANI

Yorum Yok