AOF Arapça Derslerinden Geçmek İçin 5 İpucu

AOF Arapça Derslerinden Geçmek İçin 5 İpucu

AÖF İlahiyat Önlisans  bölümünün en korkulan dersi Arapçadan sınıfınızı kolayca geçebilirsiniz. AÖF Arapça dersleriyle başetmenin daha doğrusu Arapçayı bir dert olmaktan çıkartmanın 5 altın kuralını dikkatle okuyun:

1. Arapçaya Özel Zaman Ayırın!

ozel-zaman-aof-arapca-arapcadeposu

AÖF İlahiyat’ta Arapçanın dışında başka dersler de var elbette. Fakat Arapça sıfırdan bir dil çalışması içerisine girdiğiniz için ve sadece mesleki hayatınızda değil hayatınız boyunca bir çok yerde kullanabileceğiniz değerli dil olduğu için daha özel bir zamana ihtiyaç duyar. Bu nedenle Arapçaya daha odaklı, daha planlı ve yüksek konsantre ile çalışın.

2. Biriktirmeden Çalışın

biriktirme-aof-arapca-arapcadeposu

Söylemesi kolay, onca ders, iş güç, hatta çoluk çocukla bir de okumaya kalkanlara “biriktirmeden çalışın” demek kolay. Peki nasıl olacak? Bunun çözümü için biraz fedakarlık yapmanız lazım. Ama uykunuzdan, ama ailenizden, ama sosyal aktivitelerinizden biraz fedakarlık yaparak her gün en azından 1 saatinizi Arapça çalışmalarınıza ayırmalısınız. Çünkü konular birbirine bağlı ilerlediğinden biriktirdikçe ve erteledikçe yeni konularla birlikte Arapça sizin için dev bir bulmaca yığınına dönüşebilir. Arapçadan geçmek istiyorsanız, konuları hazmederek ilerleyin, planlı çalışın, biriktirmeyin ve ertelemeyin!

AOF Arapça 1 Örnek Ders Anlatımı ve Soru Çözümleri

3. Yazarak Çalışın

yazarak-calis-aof-arapca-arapcadeposu

“Yazarak çalışın da ne demek? Tabiki yazarak çalışıyoruz” demeyin, alıştırmaları, soruları, öğrendiğiniz kuralları üşenmeden defterinize yazın. Yazacağınız şeyler şunlar:

  1. Arapça kuralları yazın
  2. Yeni öğrendiğiniz Arapça kelimeleri eş anlam ve zıt anlamlılarıyla birlikte yazın.
  3. Yeni öğrendiğiniz fiilleri geçmiş zaman (mazi), geniş zaman (muzari) ve masdar şekilleriyle birlikte yazın.
  4. Alıştırma sorularını yazın, çözümü zihninizden değil yazarak yapın.

Bu uygulamalar akılda kalıcılığı arttıracak ve AÖF Arapça derslerinden geçmenizi kolaylaştıracaktır.

4. Arapça Dil Bilgisi Kurallarının Mantığını Çözün, Sırf Ezber Yapmayın!

ezberleme-anla-aof-arapca-arapcadeposu

AÖF İlahiyat Arapça sınavlarından  Arapça gramer kurallarını ezberleyerek geçemezsiniz. Hem o kadar kuralı ezberlemekte zorlanırsınız, zaman kaybı yaşarsınız hem de ezberleseniz bile sınavdan sonra pat diye hepsini unutursunuz. Dolayısıyla emeğiniz boşa gitmiş olur. Mesleğinizde ilerleyemezsiniz. Bunun yerine Arapça dil bilgisi kurallarının ana mantığını kavramaya çalışın. Gerek özel derslerimizde gerekse internet üzerinden yayınlanan AÖF Arapça derslerimizde dil bilgisi kuralları ezberletilmeden, mantığı izah edilerek öğretilmektedir. AÖF Arapça derslerimize katılın, içiniz de kafanız da rahat olsun!

5. Geçmiş Yıllarda Çıkmış AÖF Arapça Soruları Önemlidir, Soruları İnceleyin!

cikmis-sorular-aof-arapca-arapcadeposu

Geçmiş yıllarda çıkan AÖF Arapça soruları mutlaka incelenmesi gereken, üzerinde çalışmanız gereken dokümanlardır. Önceki yıllarda çıkmış bir Arapça sorusunu çalışmak demek, sorunun neyi sorduğunu, nasıl ve ne tarzda (boşluk doldurma, çoktan seçme, yanlışı bulma vb.) sorduğunu inceleyerek fikir sahibi olmak demektir.

Sorulan soruların çoğunluğu her sene yeni üretilen sorular olmakla birlikte bu yeni sorular aslında önceki yıllarda sorulan sorularla biraz oynanmış, kelimeleri veya diziliş sıraları değiştirilmiş sorular olmaktadır. Hatta bazen birebir aynı soruların sorulduğu da görülmektedir. Bir sınavda önceki yıllarda sorulmuş bir sorunun aynen çıkma olasılığı %10 – %20 arasıdır. Biraz değiştirilmiş şekilde çıkma olasılığı ise %60 civarındadır. Geriye kalan %20’lik kısım daha önce hiç sorulmamış bir tarzda sorulan sorulardan oluşur.

Soru çözerek bir konuyu kavramak aslında en geçerli yoldur. AÖF Arapça derslerimizde uzun yıllardan beri çıkmış tüm soruları derleyerek ünitelere göre tasnif ettik. Her ünitede konuyu anlaşılır bir şekilde anlattıktan sonra o üniteyle alakalı yıllardır çıkmış soruları tüm incelikleriyle, tuzaklarıyla, çözüm yöntemleriyle ele alıp basit bir dille çözümlemesini anlattık. Soru çözerken işinize yarayacak püf noktalarını açıkladık. Siz de AÖF Arapça derslerimize katılarak hem konuların ana matığını öğrenip iyi bir Arapça bilgisine sahip olabilir, hem de soru çözümleri ve ip uçlarını öğrenerek sınavlarınızdan yüksek puanlar alabilirsiniz.

Derslerimize katılmak için hemen tıklayın >

AÖF derslerimize katılarak Arapça derslerinden yüksek puanlar alan öğrencilerimizin yorumlarını okumak için tıklayın.

AOF Arapça 3 Örnek Ders Anlatımı ve Alıştırma Çözümleri

ARAPÇA UZMANI

1 Yorum

  • Feridun

    Aşamalar güzel fırsat olsa da bende katılsam