AOF İlahiyat Arapça

aof-arapca-arapcadeposu-700X700

AOF İlahiyat Arapça

AOF İlahiyat Arapça Nedir?

AOF Arapça,  Açık Öğretim Fakültesi İlahiyat Önlisans Programı kapsamında okutulan, 4 döneme ayrılmış toplam 2 yılı kapsayan bir programdır. Dersler Arapça 1, Arapça 2, Arapça 3 ve Arapça 4 dönemlerinden oluşur. AÖF Arapça derslerinde Arapça Dil Bilgisinin temel konuları işlenir. Üniteler bir okuma parçası, Arapça dil bilgisi bölümü ve alıştırmaları kapsar. AOF ilahiyat Arapça ders müfredatı, katılımcıların imam hatip mezunu oldukları varsayılarak düzenlendiğinden, sıfırdan Arapçaya başlayacaklar için ilk etapta zor gelebilir. Bu müfredatı okuyan öğrencilerin Arap alfabesini okuyup yazabilmeleri, isim ve fiil cümlelelerinin basit unsurlarını bilmeleri, kelime yapısı hakkında temel bilgilere sahip olmaları gerekir. Sıfır Arapça bilgisi ile bu bölüme giren öğrenciler ilk etapta bu temel kuralları anlamakta biraz zorlanabilirler. Fakat düzenli bir çalışma ile ve Arapcadeposu.com’da yayınlanan AOF Arapça derslerini takip ederek Arapça sınavlarından yüksek puanlar almaları mümkündür.

AOF İlahiyat Arapça Derslerimiz Neleri Kapsıyor?

Derslerimizde ünitelerin kapsadığı Arapça Dil Bilgisi konuları sıfır düzeyindeki bir öğrencinin bile anlayabileceği basitlikte işlendikten sonra her üniteye ait daha önceki yıllarda çıkmış olan soruların detaylı çözümleri anlatılmaktadır.  Öğrenciyi gereksiz bilgilerle meşgul etmeden, kafasını ağır gramer bilgileriyle karıştırmadan direk çözüm odaklı, konuyu sadeleştiren, basit ve anlaşılır bir şekilde anlatan ders videolarımız her bir ünite için ortalama 1,5 saatlik bir süreyi kapsar.

Önceki yıllarda çıkmış olan AÖF Arapça sorularının anlatılarak çözülmesi sayesinde öğrencilerin dil bilgisini kavramaları kolaylaşır ve konu iyice pekişir.

Soru çözümlerini de izleyen öğrenci online deneme sınavına katılarak o üniteyle ilgili başarısını kendisi ölçebilir.

AOF Arapça 1 Örnek Ders Anlatımı ve Soru Çözümleri

AOF İlahiyat Arapça Derslerine Nasıl Çalışmalı?

Arapça ile ilgili tüm çalışmalar bir yoğunlaşma gerektirir. Düzenli ve sistemli çalışılmadığı sürece Arapça öğrenmek mümkün olamayacağı gibi, sınavlardan da yüksek puanlar alınması maalesef mümkün değildir. Bu nedenle AÖF İlahiyat Arapça derslerine düzenli bir şekilde çalışmanız gerekiyor. Özellikle sıfırdan Arapça gören öğrenci arkadaşlar için sistemli çalışma çok önemli. Peki bu çalışma nasıl olmalı? AÖF İlahiyat Arapça üniteleri 3 ana bölümden oluşuyor.

 • null
  İlk bölümde bir okuma parçası veriliyor. Bu okuma parçasından ortalama her sınavda bir veya iki soru çıkıyor. Bu nedenle konuları anlamakta zorluk çekenlerin okuma parçalarıyla çok vakit kaybetmemelerini öneriyoruz.
 • null
  İkinci bölümde AÖF İlahiyat Arapça derslerinin bel kemiğini oluşturan Arapça dil bilgisi konusu yer alıyor. İşte bu bölüm çok önemli, zira soruların çoğu bu bölümlerden geliyor. Dil bilgisini çalışırken mutlaka yazarak çalışmanızı, kendinize göre konuyu anladığınız şekilde yazarak özetlemenizi öneriyoruz. Yazmak akılda kalıcılığı arttıran bir yöntemdir.
 • null
  Üçüncü bölümde aslında ikinci bölümde işlenmiş olan Arapça dil bilgisi ünitesine ait soruların yer aldığı alıştırmalar kısmı var. Konuyu iyice hazmettikten sonra bu alıştırmaları yine mutlaka yazarak çözmenizi öneriyoruz.

AÖF İlahiyat Arapça ünitelerinin işlediği konular bir biriyle bağlantılı olduğundan bir üniteyi tam olarak anlamadan diğerine geçmemenizi öneririz.

AÖF İlahiyat Arapça konularıyla ilgili profesyonel destek almak isterseniz buraya tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

AOF İlahiyat Arapça Sınavında Sorular Nerelerden Çıkıyor?

AOF İlahiyat Arapça sınavlarında 20 soru sorulmaktadır. Ara sınav (vize)  – dönem sonu sınavı (final) – bütünleme – tek ders gibi sınavlar uygulanmaktadır. İlahiyat Arapça dersleriyle alakalı sorulan 20 sorunun dağılımı genelde şu şekilde olmaktadır.

 • null
  Ünite okuma parçasıyla alakalı 2 kelime sorusu. Bu tarz sorularda kelimenin eş anlamlısı veya zıt anlamlısı sorulmaktadır.
 • null
  Ünitenin konusuna uygun olarak en az 3-4 çeviri sorusu. Bu tarz sorular Türçeden Arapçaya ve Arapçadan Türkçeye olmak üzere 2şer veya 2 birinden 1 birinden şeklinde sorulmaktadır.
 • null
  Ünitenin konusuna uygun olarak en az 3 dil bilgisi sorusu. Bu tarz sorularda öğrencinin konuyla ilgili tanım, özellik, ortak yön gibi gramer bilgileri ölçülmektedir.ır.
 • null
  Ünitenin konusuna uygun olarak 10 civarında uygulama sorusu. Bu tarz sorularda ünitede işlenen konunun anlaşılıp anlaşılmadığını ölçecek tarzda boşluk doldurma, hatalı uygulamayı bulma, doğru uygulamayı bulma, verilen ipuçlarından doğru sonuca varma gibi sorular sorulmaktadır.

Sorulan soruların çoğunluğu her sene yeni üretilen sorular olmakla birlikte bu yeni sorular aslında önceki yıllarda sorulan sorularla biraz oynanmış, kelimeleri veya diziliş sıraları değiştirilmiş sorular olmaktadır. Hatta bazen birebir aynı soruların sorulduğu da görülmektedir. Bir sınavda önceki yıllarda sorulmuş bir sorunun aynen çıkma olasılığı %10 – %20 arasıdır. Biraz değiştirilmiş şekilde çıkma olasılığı ise %40 civarındadır. Geriye kalan %40’lik kısım daha önce hiç sorulmamış bir tarzda sorulan sorulardan oluşur.

AÖF İlahiyat Arapça konularıyla ilgili profesyonel destek almak isterseniz buraya tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

AOF İLAHİYAT ARAPÇA DERSLERİNDEN GEÇMEK İÇİN NE YAPMAK LAZIM?

1. AOF İlahiyat Arapça Derslerinden Geçmek için Düzenli Çalışın!

Öncelikle kafanızdaki “Arapça çok zor” ön yargısından kurtulmanız lazım. Düzenli ve sistemli bir şekilde çalıştıktan ve iyi profesyonel bir yönlendirmeyle çok rahatlıkla hiç zorlanmadan öğreneceğiniz ve sınıfınızı geçebileceğiniz bir derstir AOF Arapça.. Her gün düzenli olarak ünitelere çalışmanız sizi rahatlatacaktır. Yani Arapçayı sadece sınıf geçmek için aşmanız gereken bir engel olarak görmek yerine, size çok büyük ufaklar açacak, yeni yeni kapılar açabilecek değerli bir anahtar olarak düşünmelisiniz. O halde yapmanız gereken Arapçayı ciddiye almak.

2. AOF İlahiyat Arapça Derslerinden Geçmek için Derslerimize Katılın!

Sitemizde yayınlanan AOF İlahiyat Arapça Konu Anlatımlı Soru Çözümleri derslerimize katılmanızı öneririz. Bu derslerde Arapça üniteleri özetlendikten sonra 2004 yılından bugüne kadar çıkmış tüm sorular ünitelere göre detaylı ve kolay anlaşılır bir şekilde açıklanarak çözülmekte, son derece basit ve anlaşılır bir dille soru çözüm teknikleri, işinizi kolaylaştırılacak soru çözüm tiyoları verilmektedir.

Derslerimiz ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz buraya tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

AOF Arapça 3 Örnek Ders Anlatımı ve Alıştırma Çözümleri

3. AOF İlahiyat Arapça Derslerinden Geçmek için Uzmanlarımızdan Özel Ders Alın!

konuları anlamakta gerçekten zorlanıyorsanız, yıllarca uğraşmanıza rağmen bir türlü Arapça sınavlarını verip sınıfı geçemiyorsanız veya Arapçayı daha detaylı öğrenmek istiyorsanız size önerimiz profesyonel hocalarımızdan Arapça özel ders almanızdır. Arapça özel derslerimiz birebir veya en fazla 10 kişilik özel gruplar halinde yapılmakta, ihtiyaçlarınıza göre bir çalışma takvimi belirlenerek en kısa sürede maksimum öğrenme sağlanmaktadır.

ARAPÇA ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Arapça Öğrenmek Sandığınız Kadar Zor Değil!

Arapçaya sıfırdan başlamak isteyenler, yıllardır Arapça çalıştığı halde bir türlü konuşamayanlar, Arapçada artık boşuna kürek çektiğini düşünmeye başlayanlar…

Evinizde, işyerinizde, kursa gitmeden, sıkılmadan, bunalmadan, en kolay metodlarla Arapça öğrenebilirsiniz. Üşenmeyin, ertelemeyin, vazgeçmeyin!

Yorum Yok