YDS Arapça

YDS Arapça

YDS Arapça

Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı, en yaygın ismiyle YDS sınavları yılda iki kez yapılmaktadır. YDS Arapça sahasında sınava girecek olan adaylar yılda iki kez bu sınava girmek hakkına sahiptir. YDS Arapça sınavı sonucunda aldıkları puanın geçerlilik süresi, başvuracakları kurumun iç yönetmeliğince belirlenir. Devlet memuriyetlerinde bu süre 5 yıldır.

YDS Arapça Ne Zaman Yapılır?

YDS Arapça sınavı ilkbahar ve Güz oturumları olarak yılda iki kez yapılır. Güncel sınav tarihlerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

YDS 2017 SINAV TAKVİMİ >

YDS Arapça sınavlarında genelde 80 soru sorulur ve adaylara 150 dk. süre tanınır. YDS Arapça sınavı soruları boşluk doldurma, tercüme etme, uygun kelime veya ifadeyi seçme gibi bölümlerden oluşur. Her soru değeri 1.25 puan olup, yanlış doğruyu götürmez.

YDS Arapça sınavında alacağınız puana göre elde edeceğiniz dil seviyeniz şöyledir:

90 – 100 arasındaki puanlar (A) seviyesi,
80 – 89 arasındaki puanlar (B) seviyesi,
70 – 79 arasındaki puanlar (C) seviyesi,
60 – 69 arasındaki puanlar (D) seviyesi,
50 – 59 arasındaki puanlar (E) seviyesi

YDS Arapça sınavına yüksek lisans, lisans, doçentlik sınavları, KPSS A grubu öğretmenlik sınavında dil puanı hesaplanacak adaylar, Tıpta uzmanlık ile Diş hekimliğinde uzmanlık sınavlarına girecekler, yurtdışı denklik sınavlarına gireceklerle memuriyette dil tazminatı alacak olan adaylar girebilirler.

e-YDS Nedir?

YDS sınavları 2016 yılından itibaren elektronik ortamda Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) olarak da yapılmaktadır. e-YDS sınavlarında katılımcı sınav sorularını bilgisayardan çözer ve cevaplar. Bu sınavlar yılda 12 kez ve şimdilik sadece Ankara’da Elektronik Sınav Merkezinde yapılır. Sınava giriş şartları aynıdar.

YDS ve e-YDS’nin Farkı Nedir ?

– YDS ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde olmak üzere yılda 2 kez yapılır. e-YDS ise ÖSYM’nin belirlediği takvime göre yılda 12 kez yapılır.

– YDS sınav merkezlerinde yapılır, e-YDS ise sadece Ankara’da elektronik sınav merkezinde yapılır
Başvuru şekli YDS için de e-YDS için de aynıdır

– YDS’de herhangi bir kontenjan belirlenmemiştir, e-YDS’de ise kontenjan vardır

– Sınav süreleri 2 sınav için de aynıdır (150dakika)

– Sınav içerikleri ve sınav soru sayıları da aynıdır

e-YDS sınav tanıtım dokümanına buradan ulaşabilirsiniz:

e-YDS nedir? Kimler e-YDS’ye girebilir?

ARAPÇA ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Arapça Öğrenmek Sandığınız Kadar Zor Değil!

Arapçaya sıfırdan başlamak isteyenler, yıllardır Arapça çalıştığı halde bir türlü konuşamayanlar, Arapçada artık boşuna kürek çektiğini düşünmeye başlayanlar…

Evinizde, işyerinizde, kursa gitmeden, sıkılmadan, bunalmadan, en kolay metodlarla Arapça öğrenebilirsiniz. Üşenmeyin, ertelemeyin, vazgeçmeyin!

ARAPÇA YDS SORU ÇÖZÜMLERİ

 

Yorum Yok