Yabancı Dil Anadil Öğreniminde Kritik Dönemler

Dil öğrenimi sürecinde, ister anadil olsun ister yabancı dil öğrenimi olsun,
ciddiye alınması gereken ve yaşa bağlı, somut olarak kanıtlanabilen bazı kritik dönemler vardır. Bu dönemler, aile-okul- çevre tarafından yeterli düzeyde işlenmezse, hem anadil hem de yabancı dil öğrenimi ile ilgili çalışmalarda büyük sorunlar ortaya çıkar. Hem anadil öğreniminde hem de yabancı dil öğreniminde kritik dönemlerin varlığı ilgili bilim dallarından gelen (örneğin, dilbilimi, neurodilbilimi, biodilbilimi, psikodilbilimi, fizyoloji ve diğerleri) bilgi ve bulgularla belirlenmiştir. Özellikle tıp bilim dalının radyoloji alanından alınıp uygulanan bilgiler, insan beyninin dil öğrenimi sırasında nasıl davrandığı, beyin merkezlerine nasıl kan akışı olduğu yapılan incelemelerle öğrenme olaylarının aynada izlenir gibi fotoğrafları çekilmiştir. Özellikle, bilgisayar destekli tomografi (computer assisted tomography, kısaca CAT) anadil öğrenimi ve yabancı dil öğrenimi olaylarında bilinmeyenleri bilinir kılmış, insan kafatasının açılıp beynini hiçbir ameliyata gerek kalmadan ekranda görünür duruma gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, bu tür bilgilerin doğruluğunu, işlerliğini, dil öğretimiyle olan ilişkilerini irdelemek olacaktır.

ARAPÇA ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Arapça Öğrenmek Sandığınız Kadar Zor Değil!

Arapçaya sıfırdan başlamak isteyenler, yıllardır Arapça çalıştığı halde bir türlü konuşamayanlar, Arapçada artık boşuna kürek çektiğini düşünmeye başlayanlar…

Evinizde, işyerinizde, kursa gitmeden, sıkılmadan, bunalmadan, en kolay metodlarla Arapça öğrenebilirsiniz. Üşenmeyin, ertelemeyin, vazgeçmeyin!

2 Ocak 2021

0 responses on "Yabancı Dil Anadil Öğreniminde Kritik Dönemler"

Mesaj At

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım ve Uygulama © HETA WEB. Tüm Hakları Saklıdır.